Naskočiť do vlaku fanúšikov a fanúšičiek Petera Maya

Hoci na Hebridách dôjde k vražde priemerne raz za sto rokov, spisovateľ Peter May mal v každom zväzku zo svojej úspešnej trilógie, odohrávajúcej sa práve na tomto súostroví pri západnom pobřeží Škótska, aspoň jedno úmyselné zabitie. Sériu preto uzavrel, no neskôr sa do tohto prostredia vrátil opäť – v najnovšej kriminálke Umrlčí cesta”, ktorú vydalo brnenské vydavateľstvo Host a graficky aj typograficky ju precízne spracovalo trnavské štúdio Pergamen.

Ak ste doteraz nečítali jeho hebridskú trilógiu z ostrova Lewis, ani šesťdielnu ságu čínskych thrillerov (ktorá sa do češtiny ešte len prekladá), či francúzsku detektívnu sériu Akta Enzo (keďže autor pochádza z Glasgova, no dlhodobo žije a tvorí vo Francúzsku), nič nie je stratené. Stále je čas naskočiť do vlaku fanúšikov a fanúšičiek Petera Maya. „Umrlčí cesta“ potěší skalných a zaujme nových priaznivcov či priaznivkyne. Strhne vás totiž príbeh muža, ktorého vyplaví na pláži hebridského ostrova more a ktorý nemá tušenie, kto vlastne je. Štyridsiatnik bez pamäte sa možno volá Neal, 18 mesiacov si prenajíma domček na ostrove Harris a vraj píše knihu, o ktorej však v počítači niet stopy. Prečo má ale na rukách stopy po vpichoch od včelích žihadiel? Prečo ho susedia pozorujú? A prečo kdesi v Edinburgu hľadá 17-ročné dievča pravdu o samovražde svojho otca – vedca, ktorý sa pred svojím zmiznutím venoval výskumu masovému úhynu včelstiev?

Mayovu knihu zhltnete za deň a po jej prečítaní pravdepodobne hneď prispejete na aktivity OZ Včelí kraj, pričom s väčšou pozornosťou budete sledovať aktivity agrochemických či petrochemických firiem…

Text: Boba Markovič Baluchová

(Text pôvodne koncipovaný pre Čo čítať, leto 2017).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s